Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları

Yazar:Christie Watson

Çevirmen:Ezgi Özdemir

Yayınevi: Feniks Kitap

Blessing’in hayatı annesinin babasından ayrılması ile tamamen değişir. Lagostaki evlerini geri de bırakıp Nijerya Deltasına büyükannesi ve büyükbabasının yanına taşınırlar. Yokluk içinde bir hayatta en büyük dayanağı büyükannesi olur.  Zorlukla alıştığı ev kısa zamanda yuvası haline gelir. Babasının onu gelip kurtaracağı hayali annesinin hayatındaki değişikllikler ve abisinin annesi ile çatışmaları Blessing’in günlük rutinidir ancak babaannesi ile gittiği ziyaretler onun hayatını değiştirir.

Sıcacık acıklı bir yandan da keyifli bir hikaye. Nijerya’nın iç savaşı ve yoksulluğunu fon alsada ailenin önemini ve küçük bir kızın kendi topraklarına sımsıkı bağlılığı okumaya değer.  Nijerya’ya yapılan bir seyahat tadında bu kitabı değişik kültürleri tanımayı sevenlere öneriyorum.

Yazarın web sayfasında küçük kızının onunla yaptığı röportaj kitap hakkında bir çok bilgi veriyor.

2011 Costa ödüllü Uzaktaki Küçük Güneş Kuşlarını yazar önce petrol işinde çalışan bir beyazın ağzından yazmış ama hikaye kulağına iyi gelmeyince tüm kitabı Blessing’in ağzından yazmış.

Yazar Şimdilerde 2. kitabı üzerinde çalışıyor ve yarı zamanlı hemşirelik yapıyor.

 

 

Benzer Yazılar

About admin

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor...
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

One Response to Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları

  1. lale says:

    sabırsızlıkla bekliyorum bu kitapla buluşmayı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *