Uyumsuz Defne Kaman’ın Su kitabı

Yazar: Buket Uzuner

Yayın Evi: Everest Yayınları

Uzun zamandır beklenen Defne Kamanla en sonunda tanıştık. Buket Uzuner romanı okurken sadece romanın kahramanları ve hikayesiyle kalmazsınız mutlaka yeni şairlerle, yazarlarla, kitaplarla ve şehirlerle tanışırsınız. Güzel bir hikayenin bonuslarıdır onlar. Uyumsuz Defne Kaman’ı okurken  Şamanizm ve Şaman kültürü, Kadıköy Çarşısı, Polisiye romanlar ve Kutatgu bilig bu kitabın bonuslarıydı bence.

Kitabın konusuna gelirsek aktivist ve çevreci gazeteci Defne Kaman bir anda ortadan kayboluyor. Şaman Anneannesi ve ailesi onu bulsun diye Komiser Ümit’e başvuruyorlar. Komiser Ümit yıllık iznine çıkmak üzere de olsa Defne Kaman’ın peşine istemeden de olsa düşüyor. Biz bu sırada Komiser Ümit’in , Sahaf Semahatin, Defne Kaman’ın ve ailesinin de hayat hikayelerinin içine dalıyoruz. Bir dörtlemenin ilk kitabı Su kitabında hikayeye giriş yaptık bence. Roman kahramanlarınınhikayelerinin devamı hava ateş ve toprakla devam edecek. Buket Uzuner her yıl bir kitabın çıkacağı müjdesini verdi. Defne Kamanla yeniden buluşmak için 4 yıl beklenmeyecek.

Bu kitabı henüz okumadıysanız ve okumaya niyetliyseniz evde mutlaka çörek otlu ayçöreği bulundurmanızı öneririm. Çıtır çıtır kokusu kitabın sayfalarından yayıldıkça elinizin altında olsunlar. Romanda başka bir çok lezzet de var.

Romanda handiyse zarfını  sıklıkla kullanılması bana değişik geldi. Önce yazım hatası zannettim ama araştırınca TDK’nın sözlüğünde bile yer aldığını gördüm. Buket Uzuner’in diğer romanlarından kahramanların karşımıza çıkası da güzel bir sürprizdi.

Bu romaın son sayfasını kapadıktan sonra Defne’nin izini aramaya Kadıköy Çarşısına gitme, sahafları bir gezinme, Kutlu Bilgiyle haşır neşir olma planları yapıldı. Bir de Kumral Ada Mavi Tunayı tekrar okuma isteği geldi.

Sonuçta Uyumsuz Defne’yi sevdim ama  bir Nilsu olmadı benim için… 

Benzer Yazılar

About admin

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor...
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar and tagged , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Uyumsuz Defne Kaman’ın Su kitabı

  1. lale says:

    Defne Kaman’ın izinde Kadıköy çarşısında dolaşmak çok hoşuma gitti. Korkarım Kadıköy’e gidince benimde gözlerim onu arayacak:)

  2. Okuyacağım ben de, sağol Lale’cim. Nilsu hangi romanında vardı Buket Uzuner’in?

  3. kitapokuyankız says:

    Nilsu 2 su samuru … romanından 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *