Tarquinia’nın küçük atları

 

Resim http://www.kitapambari.com/kitap/tarquinia-nin-kucuk-atlari-p451951.html sitesinden alınmıştır.

”yeryüzündeki hiçbir aşk, aşk’ın yerini tutamaz”

Yazar:Marguerite Duras

Yayın Evi: Can Yayınları

Çeviri: Leyla Gürsel

Güney İtalya’da zamanın akmadığı bir balıkçı köyünde sıcaktan ve hayattan bunalan, aşkta ve arkadaşlıkta durdukları yeri sürekli test eden, başkalarının acısına karşı duyarlı, sürekli harekete geçmek isteyen ama sürekli aynı ritüeli devam ettiren bir grup arkadaşın tatilini anlatıyor bu kitap. Bir çok karakteri aynı anda tanıyoruz. Köyün bakkalından  evin hizmetçisine, oğullarının cenazesini almaya gelen yaşlı köylü çiftten otelde kalan yabancıya  herkesin hikayesi hep olduğu yerde durmak üzerine.

Tarquinia’nın küçük atlarını görmeye gitmek için sürekli plan yapan ama hep yağmurun yağıp sıcağı almasını bekleyen bir türlü harekete geçmeyen harekete geçmedikçe de oldukları yerde olmaktan nefret eden bir kısır döngünün hikayesi.

Umarım hepimiz bir gün kendi Tarquiniamızın küçük atlarına kavuşuruz.

 

Arka Kapak :

Güney İtalya’da bir kıyı kasabasında tatillerini geçiren iki çiftin öyküsünü bulacaksınız bu kitapta. Roman kahramanları sevgi bağlarının hangi noktada bulunduğunun pek farkında değiller. Bunaltıcı sıcakta her şey tam bir uyuşukluk içinde. Ne derin tutkuların dışa vurmayan sarsıntısı, ne de İkinci Dünya Savaşı’ndan kalmış bir mayının kumsalda havaya uçurduğu delikanlının ölümü bu uyuşukluğu, bu sonsuz tatil duygusunu giderebiliyor. Roman kahramanlarından birinin dediğine bakılırsa, Mutlak aşk hem gerekli hem olanaksızdır, çünkü. Ve yeryüzündeki hiçbir aşk Aşk’ın yerini tutamaz. Öyleyse Etrüsk fresklerindeki küçük atları görmeye hiçbir zaman gidemeyecekler, ilişkilerin kurulup dağıldığı ve hiçbir sonuca ulaşmadığı bu tatil kasabasına çakılıp kalacaklardır.
At heykellerini merak edenler olursa:

 

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

One Response to Tarquinia’nın küçük atları

  1. lale says:

    a hiç duymamıştım bu kitabı, ilginç geldi. Son dileğine ise canı gönülden katılıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *