Şangay Kızları

 

Yayınevi:Epsilon

Yazar:Lisa See

Çeviri: Dilan Toplu

Kapağına aldanarak eğlenceli bir kitap sanmıştım ilk bölümlerde içim kasıldı bir kenara bırakmak istedim ama sonuna kadar okudum. İyi ki de okumuşum.

2 Çinli kızın Şangaydaki zengin hayattan Los Angles’taki Çin Mahallesine kadar serüvenleri, savaş, vahşet ve en çok da Amerika’nın Çinlilere bakış açısını anlatan bir kitap. 1930 ‘larda  geçiyor.Şangay’da modellik yapan kızların Los Angles’a gelin olarak satılması, aile olmanın ve ane olmanın hikayesi.

Kardeş olmayı aile olmayı anlatmanın yanı sıra yabancı bir ülkede tutunmayı anlatan hikayenin bir çok yerinde kitabı elimden bıraktım. Özellikle savaş sahneleri korkunçtu. Tüm dünyadaki Çin mahallelerine bakış açımı değiştirdi 2 kızın hikayesiBazı kitapların kapağını kapadıktan sonra hikaye beyninizin içinde devam eder ya işte bu da onlardan. Şangaylı kızlar bir süre benim zihnimde yaşayacaklar.

Idefix’te kitap tanıtım yazısı şöyle…

YIL 1937, ASYA’NIN PARİS’İ, SHANGHAI

Yirmi bir yaşındaki Pearl Chin ve kız kardeşi May günlerini refah içinde geçiren güzel, modern ve kaygısız kızlardır. Babaları onlara tüm servetini kaybettiğini açıklayana ve borcunu ödemek için kızlarını Los Angeles’tan Çin’e gelin bulmak için gelen taliplere satmak zorunda kaldığını açıklayana dek. Japonlar şehirlerini bombalarken, Pearl ve May Çin’in kırsal bölgelerinden Amerika kıyılarına uzanan ve hayatları boyunca unutamayacakları bir yolculuğa çıkarlar. Birbirlerinin en yakın arkadaşı olsalar da aralarında rekabet etmekten de geri durmazlar. Yolculuk süresince pek çok fedakârlıkta bulunurlar, yerine getirilmesi olanaksız seçimler yapmak zorunda kalırlar ve hayatlarını değiştiren, dayanılması zor bir sırra göğüs gererler. Ama yine de her şeye karşın şoke edici bir şekilde kim olduklarını – Şanghay’ın güzel kızları – asla unutmazlar. 

Benzer Yazılar

About admin

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor...
This entry was posted in Kitaplar. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *