Parfümün Dansı

Yazar: Thomas Eugene Robbins

Parfümün Dansı benim en sevdiğim kitaplar arasına  koyabileceğim bir kitaptır.Tom Robbins’in zekasının genişliğine  hayran olmamak imkansız. Hayal gücünün bu kadarına da pes diyebileceğiniz bir kitap.

Ölümden kaçarken ölümsüzlüğün peşine düşen kral Alobar ile geleneklerden kaçan Hintli  Kubra’nın 600 yıla yayılan aşk hikayesi…Ve bu 600 yıllık yolculuğaeşlik eden pis kokulu, keçi ayaklı , Zevk ve bereket tanrısı Pan.  Pan’ınkötü kokusunu  gizlemek için parfüm üretmeleriyle  devam eden birhikaye.

Kitaptaki erotizm kurgunun içine ustaca yerleştirilmiş.  İnsanın kalbiyleyaşamasını savunan kendi kendinin kralı  Alobar…Kama-sutrayı tüm incelikleri ile bilen koku bilgesi;  Kubra  ve zevk ve bereket tanrısı Pan ile 600 yıl süren yolculuğa, pancara artık başka gözle bakacaksınız. Kitap ilk önce Pancarın Dansı olarak basılmış ve çevirisini AzizÜstel yapmış. Bu baskı artık satışta yok…

Geçen yıl Arkeoloji Müzesine gitmiştik kızımla,  PAN’ın  heykelini görünce ikimizde aynı anda  koştuk, sanki bir tanıdığa bir arkadaşımıza rastlamış gibi olmuştuk.

Thomas Eugene Robbins
(d. 22 Temmuz 1936), Amerikalı roman ve kısa hikâye yazarı.

Robbins, “Oyunculuk, uçarılık değil bilgeliktir” görüşünü ön planaçıkarıp çılgınlık derecesinde oyuncul romanlar yazmaktadır. Romanları, hayatın daha ciddi yanlarını inkar etmez; “herşeye rağmen mutluluk” ilkesinin savunuculuğunu yapar. Bu ilkenin içerdiği mesajı, romanlarındaki karakterlerin felsefeleri ve aynı zamanda da incelikli yazı biçimiyle iletir. Edepsiz kelime
oyunları, alakasız sonuçlar, zıtlık içeren ifadeler, ara sözler, Robbins’in anlatımının belli başlı özellikleridir. Romanları yalnızca edebi uzlaşımları değil, insanoğlunu tatmin etmenin en iyi yolu hakkında toplumda yer alanvarsayımları da sorgular. Robbins, panteizm, mistik Doğu dinleri ve Yeni Fizik gibi çeşitli kaynaklardan alternatif düşünceleri bir araya getirir.

Doğmak ve ölmek kolaydı. Zor olan hayatın kendisiydi.

Yaşamın, teknolojinin, bilimin vesaire belirlediği düzen ve akış yerine;doğanın ve kendi belirlediğin akışı ve düzeni belirle. O zaman yaşamdan zevk alacaksın, dene de gör.

Başkalarına müsaitsen, beni meşgul etme!

İnsanlar akılla ağırlanmaz, hafifler. Ne kadar akıllı olursan o kadar hafiflersin… 

Benzer Yazılar

About laleninkutuphanesi

Onca sarı Lalenin içinden kendini gösteren kırmızı Lale benim işte..Farklılıklarımız değilmidir bizi cazip kılan, diye kendini tanıtan Laleninbahçesi Laleninkütüphanesi köşesi ile kitapokuyankız'da.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

10 Responses to Parfümün Dansı

 1. Serpil says:

  Ne zamandır okumak istediğim bir kitap, ancak severmiyim acaba diye kararsız kalıyordum, şimdi mutlaka okurum. Teşekkürler Lâle ve Zeya 🙂

 2. lale says:

  Serpil, ilk bir kaç sayfayı okuyup bırakanlar oluyor, ama gerçek okuyucu bu girişin gerisini tahmin edebilir hemen…

 3. Serpil says:

  Bunu söylediğin çok iyi oldu, bir kitabı yarıda bıraktığım zaman üzülüyorum zaten

 4. Lale hn.
  Kaç gündür uğrayamadım sizlere.
  Bu kitabı çok merak ediyordum. Biraz mitololojik bir kitap sanırım …

 5. asis says:

  Lale gercek okuyucu muyum degilmiyim kendimi test edecegim :)cunku yarim biraktigim kitaplar var hala…Bu tanitim yazisi tam benlik diyor ama :)bakalim..öpüyorummm.

 6. Cocuklacocuk says:

  Benim de henüz okumadığım ama hep gözüme takılan bir kitapbir kitap , yazıyı okuyunca neden bu kadar tereddütte kalmışım diye düşündüm. Ekledim listeme

 7. nazpek says:

  Kütüphanemde durup duruyor bir türlü elime alamadım şu sınav bir geçsin ilk sırada okunacak

 8. lale says:

  Asis kitap bittiğinde iyi ki edebiyat var diyeceksin inan…

 9. lale says:

  Nazpek,
  çok iyi yapıyorsun çünkü Parfümün Dansı iki ara bir derede okunacak bir kitap değil…

 10. lale says:

  Arkadaşlar bu kitabı seveceksiniz…
  Zeynep, evet bu kitapta mitolojik bölümler var…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *