Muriel Barbery

Bu iki kitabı birlikte yazmayı istedim .Çünkü Kirpinin Zarafeti biz de, Gurmenin Son Yemeğinden önce yayınlandı. Fakat yazılma tarihleri bunun tam tersi. Gurmeye Kirpinin Zarafetinde rastlamıştık. Kirpinin Zarafetinin  Reneé’sine ise Gurmenin Son Yemeğinde rastlıyoruz. Eğer her iki kitabıda okumadıysanız ,arka arkaya okuyup keyfini çıkarın derim.


Kirpinin Zarafeti; Yazarının bir felsefe proförü olması, edebiyatla felsefenin çok güzel bir harman oluşturmasını sağlamış bir romandır. Entellektüelliğini ustaca saklayan bir kapıcı ile bunu keşfeden küçük kız romanın baş karakterleri…

Alman filozof Kant ve Lev Tolstoy okumayı seven, kirpi gibi dikenli ama içi zerafet dolu Renée ve büyümüş de küçülmüş izlenimi veren Paloma’yı uzun zaman unutamayacaksınız.Paloma kitabın bir yerinde şöyle der;”bayan michel’de kirpinin zarafeti var: dışardan dikenlerle zırhlı, tam bir kale, ama bence içinde kirpiler kadar doğrudan bir rafinelik var. Onlar haksız yere duyarsız, uyuşuk görülen, şiddetle yalnız ve korkunç bir şekilde zarif hayvanlar.
Reneé’yi bir kişi daha keşfeder daha sonra kedisinin isminden dolayı…Romanın baş kişilerinden biri olan Japon iş adamı Kakuro Ozu, kedisine Lev Tolstoydan dolayı, Lev adı veren bir kapıcının nasıl biri olduğunu sorgulamaya başlar…Evet kapıcıdır ama evi bohem tarzındadır. Herkesten gizlediği odası kitaplarla doludur. Rus romancılara, Japon sinemasına bayılır.

Kitabı okumaya başlamadan önce kendinize bir fincan yasemin çayı hazırlamanızı öneririm…Bu kitabı okuduktan sonra çevrenize ve insanlara daha dikkatli bakmaya başlayacaksınız. Çünkü Renée ve Paloma, iletişimsizliğe itirazın simgesi  gibi dikilir karşımıza…Kitap filme de alındı… Kitap uyarlaması filmler genelde tatmin edici olmaz ama Türkçe adı ” Yaşamaya Değer” olan bu filmi de şiddetle izlemenizi öneriyorum, çünkü çok başarılıydı.

Muriel Barbery’nin şu sıralarda yeni bir kitabı satışta…Aslında yeniliği bizde yeni basılmış olmasından. Çünkü bu kitap yani Gurmenin Son Yemeği; Kirpinin Zarafetinden önce basılmış. Reneé ye bu kitapta rastlamış olmamız yazarın kitaplarında devamlılığı sevdiğini gösteriyor ki ben de çok severim. Sanki yolda bir tanıdığa rastlamış gibi hissederim kendimi…
 Felsefeci olduğunu bildiğimiz   yazar bu kez  bizi basit lezzetlerin ardından düşünsel derinliklere atıyor..Fransa’nın en ünlü gurmesi, tanrıcılık oynamayı bırakıp bu kez ölüm döşeğinde, ağzında kalacak son lezzetin peşinde varoluşculuğun sınırlarında geziniyor.Size tavisyem bu güzel romanı okuyun ama aç karnına okumayın…Lezzetin ağızda ve zihinde bıraktığı izin peşinden  , hayatının son gününde bile giden gurmenin  sözcüklere döktüğü tatları tadın…Kitapta bizim lokmaya da rastlamak çok keyifli oldu

Umarım bu iki kitap ve film, gem görsel hem düşünsel  anlamda hoş vakit geçirmenizi sağlar. 

Benzer Yazılar

About laleninkutuphanesi

Onca sarı Lalenin içinden kendini gösteren kırmızı Lale benim işte..Farklılıklarımız değilmidir bizi cazip kılan, diye kendini tanıtan Laleninbahçesi Laleninkütüphanesi köşesi ile kitapokuyankız'da.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

12 Responses to Muriel Barbery

 1. kitapokuyankız says:

  kirpinin zerafeti evde sırasını bekliyor. Diğer kitabı listeye aldım bile 🙂

 2. Lale’cim, aslında başka bir kitap okuyordum ve okuduğum kitap hafif geldi, hadi dedim , Kirpinin Zerafeti’ne da azıcık başlayayım; bırakamadım ya elimden kitabı, şahane!!! Hemen Gurme’nin Son Yemeği’ni de okuyacağım, şahane tanıtım için teşekkürler:))

 3. Asis says:

  Lalecim bir onceki yorumu almamis belki bunu alir:)supersin cok opuyorum. Asis

 4. lale says:

  Asiscim, teşekkür ederim…Murakami yorumu içinde ayrıca…

 5. serpil says:

  Kirpinin Zarafeti ne hoş bir kitap adı di mi,ben de çok sevmiştim. Biraz Magda Szabo’nun Kapı adlı romanını anımsatmıştı bana. Gurme’yi de okuyacağım yakında.
  Sevgiler Lâlecim

 6. lale says:

  Serpil, Magda Szabo demişken Katalin Sokağından da söz edelim bir ara… Çok güzel bir kitaptır o da…

 7. atalet says:

  kirpinin zerafetini.. okumamış.. izlemiştim..
  çok beğenmiştim..
  ama gurmeyi hatırlamıyorum..
  şimdi ise okumakta olduğum gurmenin son yemeğinde röneyi hasretle beklemekteyim.. çıksın diye..

  ayrıntıda güzel.. ve ayrıntıları sağa sola saçaklanan kitapları filmleri ve bunları yaratanları seviyorum..
  ayrıntıları yakalayan ve benim kadar hoşlananları.. sen gibileri de seviyorum..

  keyifler olsun lalem =)
  teşekkürler.. kitap okuyan kız..

 8. lale says:

  Ataletim canım benim Kirpinin Zarafetindeki sokak ile Gurmenin Son Yemeğinde ki sokakta aynı sokak… Muriel’in bir sonraki kitabını merakla beklemekteyim bu yüzden…

 9. Biraz önce kargo geldi. “Kirpinin Zarafeti” elimde. Bugün başlayacağım okumaya.

 10. lale says:

  Valla kitap satışlarını artırdığımız yönünde bir kanım var:))

 11. suchin says:

  sevgili laleninbahçesi, ne kadar güzel yazmışsın. Bende şu anda bildiğin üzere kirpinin zerafetini okuyorum, o kadar yavaş okuyorum ki, içime işlesin istiyorum o muhteşem betimlemeler. Gurmenin son yemeği kitabını ise Zerocumdan duymuştum. Onu da okumak için sabırsızlanıyorum. Bir süredir Seul’deyim ve bir süre daha burada olacağım bu nedenle elimdeki tek Türkçe kitap kirpinin zerafeti ve onu yavaş yavaş, dönüp dönüp okuyorum :). İstanbul’a dönünce diğerini okumayı çok isterim. Bu arada ben de bir yolculuk sırasında izlemiştim Yaşamaya Değerisimli filmi, üstelik kirpinin zerafeti olduğunu bilmeden ve kitabı okumamışken. Gerçektende hoş bir film tavsiye ederim :)tekrar eline sağlık sevgili laleninbahçesi 🙂

 12. lale ablacım, dün aksam bu yazıyı okurken burada uyuya kalmısım. dondum dolastım, ben uyumadan once en son ne yapıyorduma bakmak ıcın, yazıyı bıtırmedıgımı farkettım.
  bırkac gundur elımde keyıfle okuyorum. sankı turkcenın baska bır halı kesfedılmıs gıbı, ya da tam olarak ne demek ıstedıgımı acıklayamadım…hem yazarın hem de cevırenın becerısı, surukleyıcı bır sekılde devam edıyor.
  sevgıler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *