Murakami

Kitap Okuyan Kız  maceram, Murakami ile başlasın istedim.İlk kitabını okur okumaz, hemen diğer kitaplarını okuduğum, okurken keşke bitmese dediğim, bir sonraki kitabı ne zaman çıkacak diye beklediğim bir yazar, Haruki Murakami.

 

Murakami bir Japon yazar fakat kitaplarını yazarken Japon kültürünü rafa kaldırıyor. Eğer  roman kişilerinin ismi ve şehir isimleri Japonca olmasa, bir Amerikan romanı okuduğunuzu sanabilirsiniz. Murakami insanı gerçeklikle gerçek üstülük arasında getirip götüren bir yazar… Durup dururken canınız bir yiyeceği çeker gibi bir Murakami kitabı okumak çeker…Alt metinden gelen müzik sesi… olmazsa olmaz kediler… her şeyin bir cevabı olması, hiç bir şeyin boşlukta kalmaması … sizi Murakami’ye bağlar.Örneğin Sahilde Kafka’da yaptığına bayılmıştım. Kafka çek asıllı bir yazar, çekçe de Kafka karga demek..Kitapta da Kafka adlı gencin Karga adlı bir arkadaşı var..Kitabı okuyanlar, Murakami’nin Kafka’nın Değişim’ine de gönderme yaptığını anlayacaklardır…Zira Sahilde Kafka da bir değişim dönüşüm hikayesiydi…Haruki, her ne kadar  Amerikan kültürü altında  kaldığı ve aşırı batıcı olduğu söylense de  XX.yy’lın en iyi yazarlarından kabul edilir.

Yedi yıl boyunca bar işleten, borçlerını ödemek için sabah erken kalkıp gece geç saatlere kadar çalışıp,  her sabah  , bir torba soğanı küçük parçalar halinde doğrayarak ve barda lahana dolması servisi yaparak  yaşayan Murakami tam bir şeyleri yazmak istediğini unuttuğu sırada gittiği bir beyzbol maçında ,oyuncu topa vururken; yazmaya başlamak için tam zamanı der.Öğrenmek istediğim her şeyi  benim caz barda öğrendim diyen Murakami, her gece barı kapattıktan sonra yazar..İyi bir caz koleksiyoncusu ve  bir maraton koşucusudur aynı zamanda… belki de uzun yol koşucusu olmanın getirdiği sabır onu bu kadar uzun soluklu kitaplar yazmaya yöneltmiştir.

 

2012 yılında, Doğan Kitaptan çıkacak olan son romanı1q84, japonyada  480.000 adetlik ilk bakısı , piyasaya çıkar çıkmaz tükenmiş. 1000 sayfalık bir üçlemeden oluşan bu kitap Türkiyeye gelmeden fırsat bu fırsat George Orwel’in 1984’ünü okumayanlar okusun, okuyanlar yeniden hatırlasın.Bakalım caz bağımlısı, kedi aşığı ve saplantılı bir koşucu olan bu  Japon yazarı benim kadar sevecekmisiniz…

Haruki Murakami’nin Türkçeye çevrilen kitapları
 Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında
Yaban Koyununun İzinde
İmkansızın Şarkısı
Sahilde Kafka
Zemberek Kuşunun Güncesi
 Haşlanmış Harikalar Diyarında
İmkansızın Şarkısı, kendi siteği ile filme alındı  ve çok da başarılı bir çekim oldu.1960 2lı yılların Tokyo’sunu anlattığı kitap adını Beatles’ın Norvegian Wood adlı şarkısından alır… 

Benzer Yazılar

About laleninkutuphanesi

Onca sarı Lalenin içinden kendini gösteren kırmızı Lale benim işte..Farklılıklarımız değilmidir bizi cazip kılan, diye kendini tanıtan Laleninbahçesi Laleninkütüphanesi köşesi ile kitapokuyankız'da.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

16 Responses to Murakami

 1. atalet says:

  murakami aşkını bulaştırmaktan zevk alan laleme teşekkürler.. açıkçası ben yazarını hiç düşünmemiştim.. kitapların tadını çıkarırken..
  hatta sanırım sevdiğim birçok yazar için de geçerli bu.. bunu farketmiş oldum.. bu sayede..

  bu yüzden katlamalı teşekkürler..

  sevgilerimle.. kitap okuyan xxlere..

 2. lale says:

  Ataletim canım benim, en eski yol arkadaşım…İlk yorumun senden olması ayrı bir güzellik oldu benim için… Murakaminin hayatından ilginç kesitler bulayım derken, kırık ingilizcemle araştırmalar yaparken aklıma sen geldin biliyomusun… Neyse lahana dolması ve beyzbol maçı ayrıntısını yakalayabildim neyse ki:))

 3. Leylak Dalı says:

  limonlu drajeleri unutmuşsun Lalem. Her romanda canım limonlu draje çekiyor:))
  Çok güzel bir tanıtım olmuş, tebrikler. Yaşasın Murakami ve Murakami’yi seven bizler:))

 4. Lale’cim artık burada da takipçinim yaşasınnn, kalemine sağlık …

 5. Asis says:

  Tşkler lale’cim sadece bir kitabını okudum henüz devamı gelecek tabii 🙂 çook öpüyorum.Tanıdık herkese de selam 🙂

 6. ebru says:

  çok başarılı bir ilk yazıyla başlamışsın:)hadi bakalım takipteyiz :))

 7. lale says:

  Leylak Dalıcım, sahi ya…bak onu unutmuştum…19Q4 bir an önce çıksa…Teşekkür ederim beğenin için, her zaman beni desteklediğini biliyorum…

 8. lale says:

  Ebru, teşekkür ederim…Sahilde Kafkaya başla bir an önce…100 sayfalık bir tuğla geliyor:)

 9. Serpil says:

  Konuk yazarı duyunca Lâle’dir kesin dedim. Lâle ne güzel yazmışsın, ben de Murakami’yi çok seviyorum, yeni kitabı da merak ediyorum.
  Senin ikinci kitap yazın hangi kitabı anlatacak, bi de bunu merak ediyorum.
  Sevgilerimle

 10. lale says:

  Serpil teşekkür ederim… Valla ben de pek heyecanlandım…Çok seveceğinizi umduğum bir kitap var aklımda…Bu ara yeni kitabı da gündemdeyken tam sırasıdır diyorum…

 11. Ecehan says:

  Hey, ben de geldim. Lale geldiyse bizsiz olmaz dedim. Yeni bir soluk olsun sana Lale, hadi bakalım kolay gelsin…

 12. sanem says:

  Merhaba Lale ablammm ne büyük mutluluk seni böyle güzel bir blogda da okumak.yazılarını iple çekeceğim.yazılarını satır satır yuttuğum sevdiğim blog dostlarındansın.murakami’nin kitabını okumak şart oldu:)çok şanslı senin gibi bir okuru olduğu için.seni Murakami ile röportaj yaparken de düşünüyorum da neden olmasın? çok güzel anlatmışsın.zevkle okudum.çok şey öğrendim.sevgilerimlee:)

 13. lale says:

  hepinize çok teşekkür ederim… Muriel Barbery’de buluşmak üzere…

 14. zeynep says:

  Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında yi okumustum ve ok begenmistim. diger kitaplarini da mutlaka okumak istiyorum

 15. suchin says:

  sevgili lalenin bahçesi,

  bende bir haruki murakami’nin ülkesine bu kadar yakınken onun kitaplarını okumak ve onu tanımak istiyorum. Burada bir kaç kitabı var, ancak ingilizce olarak. Fakat hangisinden başlasam bilemedim. Sence hangisiyle başlamalı Murakami macerama? Bana neyi önerirsin?

 16. lale says:

  Sevgili Suchin Murakami’nin tek aşk romanı olan İmkansızın Şarkısıyla başlamanızı öneririrm. Hatta kitabı kadar güzel olan filmini de izleyin mutlaka. Ama kitaptan sonra.
  Sahilde Kafka en sevdiğim kitabıdır ayrıca…
  Zaten bir başladınız mı? tüm kitaplarını okursunuz diye düşünüyorum.
  Sevgilerimle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *