Maya’nın Günlüğü

Yazar: Isabel Allende

Yayın evi: Can Yayınları

Çevirmen:İnci Kut

İsabel Allende sever misiniz? Onun anlattığı hikayeler ve yaşamı beni hep büyülemiştir. Maya’nın günlüğü de ona olan hayranlığımı arttırdı. Bu kitap Maya’nın Berkeley’de başlayan mutlu çocukluğu Las Vegas’daki çılgın gençliği ve sığınmak zorunda kaldığı latin amerikanın bir adasındaki hayatını anlatıyor. Berkeleydeki yaşamını büyükannesinin protestolara katılmasını ve rengarenk evlerini gözümün önüne getiğrerek ouyup sonrasında Las Vegasta başına gelenlerle şoka girdiğim ve ada yaşamı ile kendini temize çekmesini huzurla okuduğum muhteşem bir hikaye.

Bu kitap hakkında Buket Aşçı’nın twitterdan yaptığı yorumu da yazmadan geçemeyeceğim.

“Allendenin bu romanının kadın kimliği ile sığınmacı ve etnik kimlikleri birleştiren yapısıçok önemli”

 

Kitabın arka kapağından

Benim adım Maya Vidal, on dokuz yaşımdayım, cinsiyetim kız, bekârım, sevgilim yok, ama fırsat çıkmadığından, yoksa kılı kırk yardığımdan değil, California’da Berkeley’de doğdum, Amerikan pasaportum var, şu anda geçici olarak dünyanın güneyindeki bir adada sığınmacıyım. Bana Maya adını koymuşlar çünkü Hindistan Neneme pek çekici gelir, annemle babamın da, önlerinde düşünecek dokuz ayları olmasına karşın, akıllarına başka bir isim gelmemiş. Hindu dilinde maya “büyü, hayal, düş” anlamlarına geliyormuş. Benim kişiliğimle hiç ilgisi olmayan şeyler. Atilla olsaydı daha uygun olurdu, çünkü ayağımı bastığım yerde ot bitmez.
Isabel Allende, California’dan Las Vegas’a, oradan Şili’deki Chiloé Adası’na kadar uzanan bir macera anlatıyor, Maya’nın Günlüğü’nde Geçmişle şimdinin, yaşamla ölümün, ümitle ümitsizliğin kucaklaştığı bu büyülü macera, Allende’nin ışıklı, rüzgârlı anlatımıyla hayat buluyor. Modern bir genç kızın sıradışı şartlar altında olgunlaşmasının öyküsü, Maya’nın tutku ve ıstırap dolu anılarında adım adım gözler önüne seriliyor. 

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *