Loksandra-Bir İstanbul Düşü

Yazar: Maria Yordanidu

Yayın Evi: Belge Yayınları

Çeviren: Osman Bleda

Loksandra bana, ben de biraz da Loksandra’yı gören bir arkadaşım tarafından hediye edildi.İçindeki kartta; Sen, Loksandra’nın günümüzdeki benzeridir yazıyordu.

Loksandra ile ortak bir aşkımız var İstanbul…

Loksandra yedi milletten komşularıyla, kocaman herkese açık sofrasıyla tam 90 yaşına kadar yaşamış İstanbul’da. Biz nasıl eski İstanbul eski İstanbul diyorsak günümüzde, Loksandra’da o zamanlarda bile eski İstanbul’u arar olmuş.Nasıl bu İstanbul bizim çocukluğumuzun İstanbul’u değilse, O’nun da 1890 ların, çocukluğunun İstanbul’u değildir.Ama o bir yere körükörüne bağlanmayı değil, değişimlere ayak uydurmayı seçer.

Mutluluk mu? hiç aramam, o gelir beni bulur diyerek gönlüme taht kurmuştur Loksandra.

Bir Yunanlı yazarın Maria Yordanidu’nun bu kitabı içimi ılık ılık etmiş, İstanbul’un tüm renklerini gözümün önüne getirmiştir.Eski İstanbullunun romanı diyebiliriz kısaca bu kitap için.

Resimler tam da Loksandra’nın yaşadığı 1890 yıllarında ki, Sirkeci ve Galata Köpürüsüne aittir.

 

Benzer Yazılar

About laleninkutuphanesi

Onca sarı Lalenin içinden kendini gösteren kırmızı Lale benim işte..Farklılıklarımız değilmidir bizi cazip kılan, diye kendini tanıtan Laleninbahçesi Laleninkütüphanesi köşesi ile kitapokuyankız'da.
This entry was posted in Kitaplar. Bookmark the permalink.

One Response to Loksandra-Bir İstanbul Düşü

  1. mavianne says:

    Loksandra bile eski istanbulu ararmış. herkes kendin yaşadığı dönemi değil de eskiyi arıyor.pariste gece yarısı filmini hatırlattı bana bu sözler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *