Lizbon’a gece treni

Lizbon’ a Gece Treni ”Lizbon’a Gece Treni” .. Okuma süresince , acaba ben olsan ne yapardım, nasıl tepki verirdim, kararım ne yönde olurdu acaba yapabilirmiydim, yaparmıydım dedim durdum. Kitap işleyiş açısından hem çok değişik hem de zor bir kitaptı. Tam bir çetin cevizdi denilebilir. Her cümlede bunu unutmasam dedim, kafama kazınsa dedim, bir an önce bitse dedim, bitmese dedim. Eğer boş zamanlarınızda ne yapıyorsunuz sorusuna; kitap okurum diyenlerdenseniz , bu kitabı okumayın derim…Gerçekten kitap okumayı sevenler içinse bulunmaz bir okuma deneyimi…Oldukça zorlayıcı metinler vardı içinde, bazılarına geri döndüm hatta…İşin tuhafı, bir macera kitabı değil, polisiye değil ama insanda ne olacak acaba duygusu uyanıyor.Dil çok akıcı, İlknur Özdemir’in çevirisi mükemmel ama kitap akmıyor, içindeki felsefi çıkarımlar sizi düşünmeye kendi çıkarımlarınızı yapmaya zorluyor ve zorla sizi de Lizbon’a giden gece trenine bindiriyor… Hele bir de benim takıntılarım da işin içine girince kitabın okunma süresi de uzadı. Prado, Berlioz dinlemiş, bul buluştur dinle bakalım, Assam çayı içermiş acaba tadı nasıldı diye merak et… neyseki English Break feast çayı Assam çayı ve Seylan çayının karışımıymış da az çok tanıdık bir tat çıktı:))Bazı notlar aldım, en azından beni etkileyen cümleler burada kayda girsin diye… Mesela şu söz , ne kadar doğru dedim okurken, nasıl yerinde bir tespit…”Aşağılanmaktan daha kötü bir şey olabilir mi?en dayanılmaz acı bile onun yanında hiçti”. Ya da şu…”Ölümlü olduğunu hatırla ve hayatı ıskalama” Peki bu… ”Okuyan insanlar vardı, bir de ötekiler. İnsanlar arasında bundan daha büyük bir fark yoktu”. Bir de bu…” Bizim sorunumuz , hayata kuş bakışı bakamamamızdan” Bir kelimenin peşinden , tüm hayatını bırakıp, Lizbon Trenine binip, bu sırada içsel yolculuğunu yapan bize de yaptıran bir adamın hikayesi… En büyük din sadakat diyen bir kelime kuyumcusunun hikayesi… Kısaca Lizbon’a Gece Treni kitap gibi bir kitap… 

Benzer Yazılar

About laleninkutuphanesi

Onca sarı Lalenin içinden kendini gösteren kırmızı Lale benim işte..Farklılıklarımız değilmidir bizi cazip kılan, diye kendini tanıtan Laleninbahçesi Laleninkütüphanesi köşesi ile kitapokuyankız'da.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

6 Responses to Lizbon’a gece treni

 1. atalet says:

  ”Okuyan insanlar vardı, bir de ötekiler. İnsanlar arasında bundan daha büyük bir fark yoktu”. güzelmiş..

  atalet..

 2. Leylak Dalı says:

  Oltadaki aynı cümleye takılan bir okuyan ahbap balık daha işte:)) Yaşasın okuyan balıklar…

 3. lale says:

  Kitap gerçekten de güzeldi…Sanırım bir süre sonra sadece Prado’nun metinleri için bile tekrar ele almak geerekebilir…

 4. mavianne says:

  çok güzel cümleler bunlar
  kitap güzelmiş senin yorumunu okumak da çok güzel
  teşekkürler

 5. nazpek says:

  Kitap alındı ama henüz başlayamadım.Yorumunu merak ediyordum ama birazda korkuyormuyum ne başlayamadım bir türlü sanki bu kitaba hazır olmak gerekiyormuş gibi hissettim.

 6. lale says:

  Nazpek, gerçekten de bu kitaba hazır olmak gerekiyor inan… Bazı metinlerde kendimi başa dönmek zorunda hissettim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *