Kürk Mantolu Madonna

Yazar: Sabahattin Ali

Yayın Evi: Yapıkredi Yayınları

“Niçin rüzgarlı sonbahar akşamlarında, sessizce yan yana yürüyerek ruhlarımızın konuştuğunu dinleyemiyoruz?” 

Çok geç bir buluşma oldu benim Kürk Mantolu Madonna ile buluşmam. İlk defa bir kitap için keşke 20’li yaşlarda okumuş olsaydım ve şimdi tekrar okusaydım diye düşündüm. Satır araları çok dolu bir kitap olduğu için her okumada farklı bir tad vereceğini düşünüyorum.

Kitabın en hissederek okuduğum sayfaları Raif’in Kürk Mantolu Madonna resmi ile karşılaşma anı. Dünyanın durduğu ve sadece sizin ve gözlerinizin değidiği yerin kaldığı o sihirli an. Kitabın başında silik bir tip olarak tanıdığımız baş karakter Raif’in sayfalar ilerledikçe hikayesini öğrenmemizle birlikte belirgin bir karakter haline geliyor.  Beni en çok etkileyen yazıldığı dönem itibarı ile kadın’ın özgürlüğü , kadın erkek ilişkileri ve sevginin tarifi.  En kabul edemediğim tarafı ise bu kadar herşeyi konuşaniki insanın iletişim eksikliği ile yaşayacakları fırsatı kaçırmaları.

Arka Kapak
“Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum “Kürk Mantolu Madonna”yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.”
Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to Kürk Mantolu Madonna

  1. lale says:

    Benim Raif’i dövesim, silkeleyesim gelmişti:))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *