Kahperengi

Yazar: Hande Altay

Yayın evi: Doğan Kitap

Hande Altay’ın kitaplarındaki karakterler hem gerçek hem gerçek dışı. Hem yan komşunun hikayesi gibi hem de 3. sayfaya çıkacak karakterler gibi. Narin’in hikayesi Ege’nin küçük bir kasabası Yaslıhan’da başlıyor İstanbul Yaslıhan arası gidip geliyor hikaye. Yoksulluk, kaçıp kurtulma, arkadaşlık, ihanet,şiddet aşk hepsi var bu kitapta.

Beni aşktan çok kitadaki dostluk etkiledi. Akrabadan da öte dostluk sımsıkı.Bir gece de okundu bu kitap. Gitgeller biraz baş döndürse de kurgusu oldukça iyiydi.

kitabın arka kapağında bunlar yazıyor:

O sabah yatakta gözlerini açtığında ise kendini iyi hissetmiyordu. Bir gece önce Fırat’ı görmek dengesini altüst etmişti. Geçmişin asla sandığımız kadar uzakta kalmadığı gerçeğiyle yüzleşmek, yeteri kadar uzağa gidemediği kaygısını doğuruyordu. Yoksa yıllar geçtikçe güçleneceğine, zayıflıyor muydu insan? Olgunlaşacağına koflaşıyor, dayanıklılığını yitiriyor muydu? Öğreneceğine unutuyor, bildiklerinden şüpheye mi düşüyordu? Geride bıraktığı onca şeyden ve onca yıldan sonra böyle yaprak gibi titremek, kendini başa dönmüş gibi hissetmesine yol açıyordu. Yürümüş, yürümüş ama hiçbir yere gidememişti. Belki de dünyanın yuvarlak olması, daima başladığın yere, yani kendine döneceğin anlamına geliyordu.

Küçük bir Anadolu kasabasından İstanbul’un ışıklı gecelerine uzanan bir yolculuğun hikâyesi. Sevginin değil, mecburiyetin birlikte tuttuğu bir ailede büyüyen Narin ilk kez âşık olduğunda yolların nihayet daha büyük yollara bağlandığını, o büyük yolların da başka şehirlere, ülkelere kavuştuğunu anlar. Ve biri gittiğinde arkasında bir yol bıraktığını. Ama o yolların nefrete, ihanete de açıldığını anlaması için aradan yılların geçmesi, dostlukların sınanması, kaybedilenlerin bulunması gerekecektir.

Hande Altay’ın diğer kitaplarını okumadıysanız onları da tavsiye ederim. Aşka Şeytan Karışır ve Maraz.

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *