Jane Austen

Jane Austen ile ilk tanışmam lise yıllarındaydı. İngiliz Edebiyatından örneklr okunan ingilizce derslerinde bir çok kitabını okumuştuk. Annemle evde 5 çayları yapıp salatalıklı sandviç hazırlardık çünkü kitaplarda sürekli salatalı sandviçli 5 çayları içilirdi.

Uzun yıllar sonra Beth Patillo’nun Jane Austen Hayatımı Nasıl Mahvetti kitabını okudum.  Mutlu Sonlara inanan Jane Austen uzmanı bir akademisyenin Jane Austen’in yaşadığı yerleri gezmesini mutsuz sonla biten evliliği ve gizemli mektupların peşinde koşması. Kitabı okuduktan sonra tekrar Jane Austen okuma isteğim kabardı. Önce Emma’yı okudum. Sonra Gurur ve Önyargı  arkasından sense and sensibility (Türkçeye çok farklı isimlerle çevrildi) Mansfield Park ve Northanger Manastırını okudum. İkna başucumda bekliyor. Böylece Jane Austin’in tüm kitaplarını  bitireceğim. Hikayelerin hepsini bilsem de farklı bir tad verdi Jane Austenler. O dönemde bile cesurca yazılmış ve en önemlisi ailesi tarafından yazması için desteklenmiş. Bu kadar aşk hikayesi içinde ne yazık ki kendi hayatında kitaplarındaki mutlu son olan evliliğe ulaşamamış. Mutlaka aşık olmuş, umutlanmış ve hayal kırıklıkları yaşamış olmalı. Kendi isteği ile sonlandırdığı bir gün süren nişanlılık dışında yazılan bir çok dedikodu var.

Jane Austen hayatımı nasıl mahvetti tam bir Jane Austen peşinde turistik rehberi. Bir sonraki İngiltere seyahati planları kesin  o kitap üzerinden yapılacak.

Jane Austen kitapları bir çok kez de filme çekildi. Bu filmler de en az kitapları kadar tad vermektedir. Dönemin modası, evleri, dansları ve müzikleri insanı büyülese de kızların mirastan pay alamaması , kadının toplumdaki yeri ve evlenme merakı o dönemlerin bittiğine şükretmemizi sağlamaktadır.

 

 

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

2 Responses to Jane Austen

  1. Işın says:

    Bi tanedir Jane Austen. Ben de ortaokuldan beri okur dururum. O da yetmez, filmlerini, dizilerini tekrar tekrar izlerim. Misal BBC’nin son Emma dizisi bir harikaydı. 3 kere kitabını okumuş, 1 kere filmini izlemiş olmama rağmen diziyi de büyük keyifle izledim. Hiç bıkmadım, bıkmayacağım da sanırım.

  2. atalet says:

    kitabın sonunda da .. okuma klübü soruları vardı ya.. işte ben orda pek kıskanmıştım.. bir klübüm bile yok diye.. =)..
    ama insanda bir edebi gezi düzenleme arzusuna tavan yaptırdığı kesin romanın.. =)

    atalet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *