Güneşin Kızları

Yazar: Corban Addison

Yayınevi: Feniks Kitap

Çevirmen: Arzu Altınanıt

Tsunami evlerini ailelerini ve sahip oldukları hayatı yutan 2 kardeşin hüzünlü hikayesi. Sita ve Ahalya Hindistan’da modern bir yaşam yaşarken, okula gidip keman dersleri alırken Tsunami ile herşeylerini kaybederler ve Hindistan’da kadın satıcılarının eline düşerler.

Amerikalı avukat Thomas Hintli karısı Priya’nın onu terk etmesiyle bir boşluğa düşer. Yaşadığı tesadüfler onu Hindistan’da  zorla fuhuşa zorlanan küçük yaştaki kızları kurtaran bir  Sivil Toplum Örgütünde çalışmaya iter. Hem karısını geri almak hem de kızları kurtarmak için neredeyse dünyayı dolaşır.

Hüzünlü bir hikaye kimi zaman sayfa çabuk bitsin diye hızla okudum. Yazar hem muhteşem bir hikaye anlatmış hem de çok önemli bir konuya dikkat çekmiş. Bu tür hikayelerden bizim ülkemizde de ne çok var. İstekleri dışında tutulan özgürlükleri olmayan kızlar… Yazar bu kitabı yazarken amacı bu kızların hikayesini olabildiğince kişiseleştirmekmiş. Böylece onları anlamak, yardım eli uzatmak ve kurtarmak daha kolaylaşır.

Aynı zamanda avukat olan yazarın ilk kitabı. Bu konu hakkında ciddi bir araştırmanın ardından yazıldığı belli.  Hem kişisel olarak hem de mesleki olarak bu konuyla ilgili.Kitabın   sonunda bireysel olarak bu konu ile ne yapılabilir bir çok bilgi vermiş. Kendisi hakkında daha çok bilgi isterseniz ve kitabın tanıtım filmini izlemek isterseniz   http://corbanaddison.com/

Kitabın arka kapağı

Tsunami, Hindistan’da yaşadıkları kasabalarını dünya üzerinden silip ailelerini de ellerinden aldığında Ahalya on yedi, Sita da henüz on beş yaşındaydı. Kimsesiz kalan iki kız kardeşin tek kurtuluşları okudukları yatılı okula ulaşabilmekti.

İki kız kardeş Hindistan’da bunları yaşarken, çok uzakta, dünyanın diğer ucu Washington’da avukatlık yapan Thomas Clarke ise özel ve iş hayatıyla ilgili radikal kararlar alarak yeni bir hayat kurmanın eşiğindeydi.

Yolculuklarında acının başka bir yüzüyle karşılaşan Ahalya ve Sita’nın kaderi akıl almaz bir şekilde Thomas’la kesişir.
Güneşin Kızları yazgıya inat, umudun nefes kesici destansı bir öyküsü… 

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *