Gizli Anların Yolcusu

Yazar: Ayşe Kulin

Yayın Evi: Everest Yayınları

Okuyarak ama yazmadan geçen uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. 2012 kararlarımın en üstünde kitapokuyankızı ihmal etmemek geliyor. Aralık ayı iş seyahatleri nedeniyle hep uzaklarda geçti. Uzun uçuşlarda bol kitap okundu ama bir türlü yazmaya fırsat bulunamadı.Şimdi sondan başlıyorum en son okuduğum kitaptan. Bu sefer ara vermek yok. Arkası hızlı gelecek.

Ayşe Kulin ile ilk tanışmam Adı Aylin ile olmuştu. Beni çok etkileyen bir kitaptı. Üzerinden o kadar uzun yıllar geçti ki tekrar okumak isterim Adı Aylin’i.  Köprü, Sevdalinka ve en severek okuduğum kitaplardan biri olan Türkan geldi sonra. Veda, Hüzün ve Hayat evde öylece duruyorlar. Daha zaman var onları okumaya sanırım ki kütüphanenin okunmamışlar rafında elime bir türlü gelmiyorlar.

Gizli Anların Yolcusu ise hemen elime aldığım kitaplardan, hızla 2 gecede bitti. Diğer Ayşe Kulinlerden biraz farklıydı. Sanırım diğerleri kadar derin gelmedi bana. Bu romana sadece eşcinsel aşkı ile bakarsak birşeyler eksik kalır. İçinde evladını kaybetmiş anne babanın hayata tutunuşu, aldatma, aşkın bir çok hali ama  en çok da bencil bir adam var bence hayatı kendine göre yontmaya çalışırken hep zarar gören.  Türkiye’nin konuşulmayan karanlık bir kesiminin de hikayesi var cesurca anlatılan.

Kimi yerinde bu kadar da olmaz diye şaşırarak okudum, bazı yerlerde kafamla hak verip onayladım. Sayfalardan buram buram yasemin kokusu geldi burnuma ve son dönemde en hızlı bitirdiğim kitaplardan biri oldu Gizli anların yolcusu…

Kitabın arka kapak yazısı:

Uzun zamandır çıkmadığı yollarda kaybolanların hikâyesi…

Ayşe Kulin yeni romanında aşkın değiştirdiği ve bir daha hiç aynı olmayacak hayatları anlatıyor…

Çağdaş edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Ayşe Kulin, Gizli Anların Yolcusu ile bir kez daha okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşmeye zorluyor. Bu kitap yerleşik ve düzenli hayatlarımızın nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğunu, bir anda yıkılıp gidebileceğini gösteriyor bize… Acı bir kaza… Bir anda ağızdan kaçan bir söz… Ansızın yayınevine gelen bir dosya… Birbirine dolanmış eşarplar… Bütün bunlar, aykırı bir aşkın başını ve sonunu belirlemeye yeter mi?

Gizli Anların Yolcusu, pek çoğumuzun anlamakta zorlandığı, yargılamakta ısrar ettiği bir aşkın romanı. Ayşe Kulin her zamanki ustalığıyla yaklaşmaya korkulan bir konunun üstüne giderek tabuları yıkmayı deniyor.

Bu romanda sadece aşkı değil, toplumun zorladığı hayatları, harcanmış çocuklukları, kendi içindeki sırlarla en yakınlarını yaralayan ailelerin öykülerini soluk kesen bir tempoyla okuyacaksınız.

 

 

 

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar, Uncategorized, Yazarlar. Bookmark the permalink.

3 Responses to Gizli Anların Yolcusu

 1. elif gümüşay says:

  yazınıza aynen katılıyorum..Tam da benim bu kitap hakkındaki görüşlerim…Ellerinize sağlık

 2. lale says:

  evet 2012 de kitap okuyan kız hiç ama hiç ihmal edilmesin.
  Gizli Anların Yolcusunu bir Ayşe Kulin kitabı okur gibi okumadım… Ben de iki günde bitirdim. Türkiye de şöyle bir geçiştirilen konuyu hiç irite etmeden çok güzel yazmıştı. Bir kadın bir erkek aşkı gibi okudum ben.

 3. Bilgen says:

  Gizli Anların yolcusu kitabını ben de hızla ve zevk alarak bitirdim .Ayşe Kulin’in bütün kitaplarını okudum.Cesaretle tabu sayılan eşcinsellik konularına değinmesi de kitaba ayrı bir tat vermiş. Bir başka özelliği ise şair Tekin Gönenç’in o birbirinden güzel dizelerine yer vermiş olması.Diğer kitaplarında da Tekin Gönenç in şiirlerinden alıntılar var ama bu kitapta her bölüm başında onun dizelerini görebiliyoruz…BİLGEN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *