Çikolatalı krep ve demleme çay

Yazar: Emi Varon Eskinazi

Yayın evi:Goa

İsmine vurulup aldım bu kitabı. 2 kitap birden okurken araya kitap almayı düşünmezken  dün gece ilk sayfasını okuyayım dedim bu sabah bitti kitap. Çünkü sonunu deli gibi merak ettim.

Jennifer’a yazılmış bir mektup vardı. İstanbul’da Fransız lisesinde yaşanan bir öğretmen öğrenci aşkı vardı. Evlenme hazırlığında bir kızın kikayesi vardı. Son sayfaya kadar yerine oturmayan ama son sayfada rahat bir nefes aldıran bir hikaye. Her liseli kızın yaşayabileceği veya yaşadığı bir aşk hikayesi eğer 2 taraf da vazgeçmez ve unutmaz ise nelere yol açabileceğinin hikayesi. Okurken arada aklım Buket Uzuner’in Nilsu karakterine gitti.Nilsu2nun öğretmeni ile yaşadıklarından çok farklıydı bu hikaye aslında.  Kimi zaman kendi lise yıllarımı düşündüm. Çok ortak mekan vardı kitapta. Şu cümle düşündürdü beni bolca  ”Kimbilir belki de hayat  bitmemiş hikayelere hiç nokta koymuyordur…”

Kitabın arka kapağı:

Jennifer için Manhattan’da sıradan bir gündü. Yöneticisi olduğu üst düzey restoranın gündelik dertleri, rutin hareketleri, çok sesli kalabalığı ve bitmeyen paniğiyle hiçbir şey alışılmışın dışında değildi. Faturaların arasına karışmış o mektup haricinde… Özlem dolu gözlerinin önünde akan satırlar, geçmiş zamanlara istemsiz bir yolculuğun habercisiydi. Burada sıcak dostlukları, sancılı okul günlerini ve küçük yaramazlıkları bulan Jennifer için artık üzerine sünger çektiği o hatıradan da kaçmanın bir yolu yoktu… Samimi bir dille yazılmış olan Çikolatalı Krep ve Demleme Çay, on sekiz yaşındaki Ceylan’ın hayata bakışını otuzuna yaklaşmış Jennifer’ınkiyle harmanlayıp tutkulu bir gençlik aşkının yıllara yenilip yenilmediğinin yanıtını arıyor.

Emi Varon Eskinazi, New York’ta yaşamaya başladığından beri metroda insanları inceler… Yaz sabahları işe gitmeden Bryant Park’ta kitap okur… Gün içerisinde yaptığı yoğun programa yetişebilmek için elinde kahvesi ile Manhattan sokaklarında koşturur… Akşam televizyon karşısında uyuyakalır… İstanbul’a gittiğinde mutlaka anneannesine yalancı dolma yaptırır, kuzenine kahve falı baktırır ve ablasından sigara otlanır… Bağıra bağıra şarkı söylemeyi, ayna karşısında gülümsemeyi ve yazmayı çok sever…

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

5 Responses to Çikolatalı krep ve demleme çay

 1. lale says:

  Ben de bu gece başlayacağım, sonra yazarı konuk edelim demiştin ya burada… İnşallah gerçekleştirebiliriz.

 2. Leylak Dalı says:

  Ben de başladım, haydi hep birlikte:))

 3. bakalım sizler ne düşüneceksiniz?

 4. mavianne says:

  çok merak ettim kitabı ilk iş alınacak :)))

 5. nazpek says:

  hem ismine hem rengine bende vuruldum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *