Bir İtalyan Masalı

 

Yazar Laurie Fabiano

Yayın evi Sayfa6

Çeviri Leyla Özcengiz

Bu ara İtalya ile ilgili kitaplar üstüste geldi. Bu kitap yaz tatilinin ilk yarısı olan kuzey italyada deniz kenarında okundu. Sicilya’dan Newyork’a bir İtalyan ailesinin gerçek hikayesi ve ilk mafya. Bu hikaye yazarın büyük  büyükannesinin yaşam hikayesi. Büyük umutlarla Sicilya’dan  Newyork’a gelen bir gencin ve peşinde sürüklediği bir kadının hikayesi. Aynı zamanda o kadının aşkına ailesine ve davasına sahip çıkmasınında hikayedi.Ve mafya nasıl başlamış onu da anlatıyor aynı zamanda.

Hikayesini anlatırken yaşam tarzı da anlatan kitapları seviyorum ben. Okurken makarna soslarının kokusunu duyup üzerine serptikleri parmesan peynirini rendeleyişlerini hissetmeyi mesela.

Kitabın arka kapağından

Yirminci yüzyılın başında Amerika’ya göç eden İtalyan asıllı göçmenlerin yaşamından daha önce duyulmamış, son derece ilginç bir kesit aktaran Bir İtalyan Masalı, kaderin savuruşuyla yeni bir dünyada yeni bir yaşam kurmak için yola çıkan Giovanna Costa’nın büyüleyici hikâyesini anlatıyor.
Giovanna, İtalya’nın Scilla’sından New York’un yeni filizlenmekte olan Küçük İtalya’sına yeni bir yaşam kurmaya gider. Orada ilk kızını dünyaya getirir ve hayatında ilk kez aidiyet duygusuyla birlikte küçük mutluluklar da yaşamaya başlar. Ancak bu çok uzun sürmez. Onun mutlu dünyası, Kara El lakaplı, kötü şöhretli bir İtalyan mafyasının dikkatini çeker. Kara El, başında Kurt olarak tanınan Lupo’nun bulunduğu, acımasızlığıyla ünlü bir haraç çetesidir. Giovanna kıyametin ne kadar dışında kalmaya çalışsa da çaresizce bir mücadeleye girişmek zorunda kalır. 

Benzer Yazılar

About admin

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor...
This entry was posted in Kitaplar. Bookmark the permalink.

One Response to Bir İtalyan Masalı

  1. lale says:

    Bu kitabı elime alıp bırakmıştım Nezih’de… Bir de Ağustosun Kuru Çayırlarını… Bir de Yasemin Kokusunu… Bu üç kitpata aklım kaldı…

    Ben mutlaka okumak isterim, makarna soslarının kokusunu ben de duyucam….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *