1Q84 – Murakami

Yazar: Haruki Murakami

Çeviri: Hüseyin Can Erkin

Yayın Evi: Doğan Kitap

“Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter, hayatın kurtulmuş demektir…”

Bu postu kıpkırmızı gözlerimle yazıyorum. Tüm suç  1255 sayfalık 1Q84 ‘ü  11 günde bitirme telaşım. Evde İstanbul telefon rehberi mi okuyorsun sorularına maruz kaldığım Murakami’nin son kitabı. Ben Sahilde’ki kafkayı sevsem de Murakami’ye imkansızın şarkısında vuruldum. Bu kitabı da heyecanla beklediğimden elimde çok kalamadı.

Bir gün taksinin arka koltuğunda trafikte kalmış Aomame taksicinin tavsiyesi ile acil çıkış yolundan aşağıya iner. Bundan sonra hayat hiç eskisi gibi olmayacaktır.Tengo yazar olmak için uğraşan ve bu sırada hayatının aşkını arayan ve gölge yazarlık yaptığı kitap piyasaya çıktıktan sonra  hayatı tamamen değişen bir matematik öğretmeni…

İki ay, paralel evrenler, havadan pupa yapmak, aşk , sabretmek  ve little people.  Bu kitabı  daha okumayanların keyfini kaçırmadan anlatacak kelimeler. Japonya’da bu kitap 3 cilt halinde çıkmış bence çok mantıklı. Okurken en hoşuma giden kısım küçükken annemin anlattığı kediler masalının değişik bir şeklinin karşıma çıkmasıydı.

 

Kitabın tanıtım bülteni:

“Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter, hayatın kurtulmuş demektir…”
Sarsıcı bir yolculuğa hazır mısınız? Öyleyse kemerlerinizi bağlayın. Erkekleri, titizlikle geliştirdiği bir yöntemle öteki dünyaya gönderen genç bir kadınla tanışacaksınız. Ve amansız bir takiple onun peşine düşen fanatik bir cemaatin müritleriyle…
Romantik misiniz? Evet, bu kitapta aşk da var… İki dünya bir araya gelmeden mümkün olmayan bir aşk.
Yaşadığınız dünya gerçek mi, hiç düşündünüz mü? Düşündüyseniz, paralel bir evrene geçmek sizi heyecanlandıracaktır o zaman.
Hayatı algılayışınızı değiştirecek bir kitabın kapağını açmak üzeresiniz şu an.
Yaşayan en büyük yazarlardan biri olarak kabul edilen Haruki Murakami başyapıtı, tüm dünyada milyonlarca satan kitabı 1Q84’le bir imkânsızı başarıyor.
Nefesinizi kesecek bir macera romanını, gerçek nedir, insan neye inanmalı, aşk dünyayı kurtarabilir mi soruları ekseninde bir yürek atlasına dönüştürüyor.

Murakami hakkında ayrıntılı bilgi isteyenler Lale’nin bahçesinin kitap okuyan kıza yazdığı yazıyı okuyabilirsiniz.

http://www.kitapokuyankiz.com/?p=168

Bu kitap çok uzun okuyamam diyenler için Murakami’nin  1Q84 ‘ün çıkış noktası kısa hikayesini okuyabilirsiniz.

Murakami hakkında ayrıntılı bilgi isteyenler Lale’nin bahçesinin kitap okuyan kıza yazdığı yazıyı okuyabilirsiniz.

http://www.newyorker.com/fiction/features/2011/09/05/110905fi_fiction_murakami

 

Benzer Yazılar

About kitapokuyankiz

Çantasında kitap yokken kendini çıplak hisseden bu yüzden minik çantalar kullanamayan, kitapevlerinde kendini kaybeden kitap okumak kadar yazmayı da seven biri. Burada okuduklarını ,okuduğu yerleri ve okurken yediklerini paylaşıyor. Kitap okuyan kızın kişisel bloğu Zeya’yı okumak için tıklaynız.
This entry was posted in Kitaplar, Yazarlar. Bookmark the permalink.

3 Responses to 1Q84 – Murakami

  1. lale says:

    bu kitabı çok bekledik, çıtayı yükseğe koyduk. Evet bir Murakami kitabı ama alıştık ya biz onunla oradan oraya savrulmaya, çift ay, Little people, paralel evren falan biraz yavan geldi. Haşlanmış harikalar diyarının ardından paralel evren biraz hafif kaçtı gibi. Ama olsun. Yinede tadını hissettim.

  2. Bu gün başaldım ve başlar başlamaz 50. sayfaya geldim. Bayıldım bayıldım çok beğendim:))

  3. Nurg1 says:

    Bu kitabı o kadaaaaar çok merak ediyorum ki yakındır kendisiyle buluşmamız. Bugünlerde hele daha sık duyar oldum adını. Murakami ile henüz tanışmadım ve bu yüzden kendimi esefle kınıyorum. Sizce bu tanışma kitabı olsun mu? ya da hansiniden başlayayım?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *